Czarter jachtów bez patentu

Zgodnie z ustawą z dnia 21 grudnia 2000 r. o żegludze śródlądowej (Dziennik Ustaw RP, 2013 r., poz. 1458) w Polsce uprawianie turystyki wodnej na jachtach żaglowych o długości kadłuba do 7,5 m lub motorowych o mocy silnika do 10 kW nie wymaga posiadania żadnego dokumentu kwalifikacyjnego (patentu żeglarskiego  ani motorowodnego). Ponadto, zgodnie z ustawą z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz.U. 2010 nr 127 poz. 857) nie wymaga się posiadania dokumentu kwalifikacyjnego do uprawiania turystyki wodnej na jachtach motorowych o mocy silnika do 75 kW i o długości kadłuba do 13 m, których prędkość maksymalna ograniczona jest konstrukcyjnie do 15 km/h, czyli tzw. motorowymi jachtami spacerowymi (barkami mieszkalnymi lub houseboatami). Aby je prowadzić należy tylko przejść krótkie przeszkolenie i mieć ukończone 18 lat.

W większości krajów posiadanie patentu jest nieobowiązkowe i nie wiąże się z konkretnymi uprawnieniami lecz potwierdza posiadane kwalifikacje. W krajach takich patent jedynie ułatwia wyczarterowanie jachtu, ubezpieczenie lub wpływanie do określonych portów. Regiony gdzie możliwy jest czarter jachtu bez skippera to: Włochy, Hiszpania, Francja, Wyspy Kanaryjskie, Tajlandia, Malezja, Karaiby, Australia, Polinezja Francuska. Na kilka tygodnie przed czarterem jachtu, osoba czarterująca musi przesłać do firmy czarterowej wypełnione „żeglarskie CV”, w którym należy opisać posiadane doświadczenie żeglarskie (prowadzone wcześniej jachty, akweny, na jakiej funkcji).

W niektórych krajach patenty są jednak wymagane, tak jest np. na Litwie, Łotwie, w Danii (jachty powyżej 20 ton wyporności), Holandii (powyżej 15 m długości), Niemczech (jeśli jacht jest wyposażony w silnik pomocniczy o mocy powyżej 15 KM) z wyjątkiem czarteru barek turystycznych na wydzielonym obszarze Pojezierza Meklemburskiego, Szwecji (powyżej 12 m długości i 4 szerokości), Chorwacji i Grecji (potrzebne są dwie osoby z patentami na jachcie). 

Co zrobić gdy nie mam patentu żeglarskiego?

Jeśli nie posiadasz patentu żeglarskiego, można wynająć kapitana. Do każdego czarteru jachtu, można wynająć kapitana i dzięki temu w pełni korzystać z uroków morza w czasie, gdy kapitan wykonuje całą ciężką pracę dla Ciebie!

Kapitan zna się na żeglarstwie, nawigacji, wskaże najlepsze miejsca i udzieli najlepszych porad na temat lokalnych miejsc. Kapitanowie zwykle zachęcają do zaangażowania się w prace jachtowe przy stawianiu i wybieraniu żagli, sterowaniu i rzucaniu kotwicy, ale stworzy także  przestrzeń dla prywatności, umożliwiając odpoczynek i podziwianie piękna otoczenia. Z kapitanem stres spowodowany nawigowaniem po nieznanych wodach, rafach i zatokach, ustalaniem kursu i brakiem wiedzy i lokalnych informacji przestaje istnieć. Twoja odpowiedzialność (a czasami nawet płacona kaucja za jacht) jest mniejsza, ponieważ to kapitan teraz bierze odpowiedzialności za jacht.

Czy muszę mieć kapitana?

Jeśli o to pytasz, to prawdopodobnie tak. Nawet jeśli posiadasz jakieś umiejętności żeglarskie, to i tak wspaniale mieć kapitana który będzie służył radą, a być może nawet, pomoże w uzyskaniu patentu żeglarskiego. Pamiętaj, kapitanowie nie tylko nawigacja, są oni odpowiedzialni za bezpieczeństwo jachtu i pasażerów podczas całego rejsu. Jest to wymagająca praca i muszą dobrze znać akwen, więc jeśli Twoim celem jest urlop, pełen relaks i całkowita ucieczka od stresu, to prawdopodobnie będziesz chciał wziąć kapitana aby dbał o te wszystkie uciążliwe rzeczy.

Kto wybiera kapitana?

Dokonując rezerwacji, możesz nas poinformować, czy potrzebujesz kapitana (szypra, skippera) czy nie. Jeśli tak, to firma czarterowa, która ma świetne relacje z lokalnymi kapitanami zaproponuje odpowiedniego skippera dla Was. Jeśli macie jakieś specjalne życzenia lub wątpliwości, warto o tym wspomnieć firmie czarterowej. Będą szczęśliwi, gdy będą mogli Wam w tym pomóc.

Czy mój kapitan będzie znał język polski lub angielski?

Można wynająć kapitana Polaka lub lokalnego skippera. Zazwyczaj lokalny kapitan będzie co najmniej znał podstawowy angielski, a także mówił w lokalnym języku. Ich rolą jest porozumiewać się z swoimi klientami i lokalnymi mieszkańcami, ale jeśli obawiasz się, sprawdź to w momencie rezerwacji.

Czy opłaty za skippera / kapitana są wliczone w czarter jachtu?

Nie są. Kapitanowie pracują niezależnie od firm czarterowych, więc ich honorarium jest zazwyczaj wypłacane przed wejściem na pokład. Opłata za skippera / kapitana może się różnić w zależności od wielu czynników, ale zwykle wynosi od 300 zł za dzień za polskiego i około 150 € za dzień za lokalnego. Jeśli kapitan jest tym czego potrzebujesz, aby Wasze wakacje były idealne, zdecydowanie warto ponieść  ten koszt.

Gdzie kapitan będzie spać?

Większość dużych jachtów mają mniejszą kabinę dziobowa, gdzie kapitan śpi, ale jeśli wyczarterujecie jacht, który tego nie ma tego, musisz pozostawić jedną kabinę dla skippera przy rezerwacji jachtu wyboru. W wyjątkowych sytuacjach kapitan może spać w mesie.

Czy jestem odpowiedzialny za wyżywienie kapitana?

Pomimo, że kapitan podczas rejsu jest w pracy, wynajem skippera to jedna dodatkowa osoba na jachcie. Oznacza to, że kupując prowiant na rejs i (bezalkoholowe, oczywiście) napoje trzeba brać pod uwagę również kapitana. Nie trzeba oczywiście płacić za jedzenie dla kapitana, podczas gdy jesteście na lądzie, ale trzeba uwzględnić go przy zakupie zaprowiantowania na dni gdy będzie spędzać dni na jachcie.

skipper - kapitan

Dodaj komentarz