Elba - wyspa na Morzu Tyrreńskim we Włoszech

Włochy oferują żeglarzom olbrzymią róznorodność akwenów. Na północy można żeglować z Elby w Toskani, dalej na południu z okolic Neapolu (Aglopoli, Salerno) oraz oczywiście z Sardynii i Korsyki.

Rejsy żeglarskie z Elby w Toskanii

W celu spenetrowania wspaniałego zachodniego wybrzeża Włoch i pięknej Korsyki, proponujemy wyruszyć z jednego z dwóch miejsc: Mariny Etrusca w Scarlino, leżącej na południe od Piombino lub z wyspy Elba. Elba jest największą, najbogatszą i najpiękniejszą wyspą Archipelagu Toskańskiego. Jej linia brzegowa jest bardzo urozmaicona posiadając wiele atrakcyjnych portów i kotwicowisk. Zbocza wyspy są strome i często pokryte tarasami a sama wyspa zawsze zielona – nawet w środku lata. To zielone i kolorowe miejsce zaczarowało skazanego tu na wygnanie Napoleona.

Z Elby można pożeglować w kierunku zachodniego wybrzeża Włoch i w stronę Wysp Toskańskich: Gorgony, Caprai, Pianosy, Montecristo, Giglio i Giannutri. Stąd można także dopłynąć na wybrzeże Liguryjskie, Korsykę i Sardynię.

Latem wiatr wieje przeważnie z kierunku W-NW. Czasami z SE wokół Caprai, Elby i wzdłuż wybrzeża na południe do Giannutri. Zdarzają się także dłuższe okresy ciszy. W nocy zwykle wieje słaby wiatr z W albo SW. Wiosną i jesienią przy wyspach zdarzają się lokalne szkwały, które łatwo jest zauważyć po pojawiających się cumulonimbusach. Zwykle jednak nie trwają one zbyt długo.

Propozycja 7-dniowego rejsu żeglarskiego jachtem czarterowym z Elby:

1 dzień: zaokrętowanie na wyczarterowany jacht
2 dzień: Elba – Capraia (25 Mm) 
3 dzień: Capraia – Bastia (Korsyka) (25 Mm) 
4 dzień: Bastia – Campoloro (Korsyka) (20 Mm) 
5 dzień: Campoloro – Montecristo – Isola del Giglio (60 Mm) 
6 dzień: Del Isola Giglio – di Isola Giannutri (10 Mm) 
7 dzień: Di Isola Giannutri – Elba (55 Mm) 
8 dzień: wyokrętowanie z jachtu

trasa rejsu z Elby we Włosszech

Zatoka Neapolitańska i Wyspy Kampańskie

Agropoli to baza jachtów czarterowych w Zatoce Neapolitańskiej – zwane jest perłą Cilento, ziemi mitu i natury. Agropoli leży w połowie drogi pomiędzy Capo Campanella (Sorrento) i Capo Palinuro. Jest to więc idealny punkt wypadowy dla rejsów do różnych miejscowości na wybrzeżu i wysp położonych w Zatoce Neapolitanskiej i wzdłluż Costiera Cilentana . Region słynie z pięknego krajobrazu oraz z wielu zabytków archeologicznych i historycznych. Żeglując wzdłuż wybrzeża można podążać śladami Odyseusza, bohatera poematu Homera. To tutaj Odyseusz, w drodze powrotnej z Troi, oparłszy się pieśniom Syreny Leukosi (przekształconej w skałę Punta Licosa – która stanowi cypel Enei), utracił swojego oddanego sternika Palinuro. Inna interesująca trasa rejsu wiedzie na południe, w kierunku Wysp Eolskich.

Propozycja trasy 7-dniowego rejsu żeglarskiego jachtem czarterowym z Agropoli

1 dzień: zaokrętowanie na jacht
2 dzień: Agropoli – Amalfi (24 Mm) 
3 dzień: Amalfi – Sorrento (22 Mm) 
4 dzień: Sorrento – Ischia (21 Mm) 
5 dzień: Ischia – Capri (16 Mm)
6 dzień: Kaprea – Acciaroli (39 Mm) 
7 dzień: Acciaroli – Agropoli (16 Mm) 
8 dzień: wyokrętowanie z jachtu

Czarter jachtów na Sardynii

Marina Portisco na Sardynii położona jest na pięknym wybrzeżu „Costa Smeralda”, pomiędzy Porto Cervo i Porto Rotondo, zaledwie 10 minut od lotniska Olbia. Leży w naturalnej, osłoniętej zatoce, stanowiąc znakomite schronienie i jednocześnie oferując pełen zakres usług w przyjaznej i ciepłej atmosferze. Z Portisco można popłynąć w kilku kierunkach: na archipelag La Madalena, który objęty jest ochroną Parku Narodowego. Na wyspach należących do archipelagu znajduje się wiele ciekawych plaż, takich jak miedzy innymi słynna różowa plaża (rosa spiaggia) na Budelli. Płynąc dalej na północ, podczas 7-dniowego rejsu docieramy do Korsyki, leżącej po drugiej stronie cieśniny Bonifacio. Odwiedzenie Bonifacio to obowiązek. Znakomicie zachowana średniowieczna forteca jest wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Północne wybrzeże Sardynii sięga do pięknej i dziewiczej wyspy Asinara a na wschodnim wybrzeżu do zatoki Osorei, która jest siedliskiem ostatnich populacji fok mnisich (monaca foca).

Carlaforte jest drugą bazą jachtów czarterowych na Sardynii. Jest jedyną zamieszkałą osadą na wyspie San Pietro. Jest ona częścią Archipelagu Sulcitano, który składa się z szeregu małych wysepek leżących wzdłuż południowego zachodu Sardynii. Nieregularna linia brzegowa wyspy posiada wiele uroczych, naturalnych kotwicowisk. Można tutaj zobaczyć połowy tuńczyka tradycyjną metodą mattanza la. Z Carloforte można popłynąć w dwóch głównych kierunkach: wzdłuż zachodniego wybrzeża Sardynii aż do Stintino i drugi wzdłuż południowego wybrzeża do Villasimius. Każda trasa posiada różne opcje, ciekawe zarówno dla tych, którzy szukają dziewiczej przyrody i turkusowych wód jak i dla tych, którzy wolą modne kurorty. Rzymskie i fenickie ruiny miast Nora i Tharros sąsiadują z egzotyczną przyrodą, romantycznymi kotwicowiskami i dobrze wykształconą linią brzegową. Stanowiąc kulturalny i geograficzny most do Afryki Północnej, Carloforte jest idealnym punktem wypadowym do Tunezji która znajduje się zaledwie 110 Mm stąd.

Warunki pogodowe dla rejsów żeglarskich jachtem czarterowym na Sardynii

Klimat jest tutaj typowy dla Morza Śródziemnego, ze stałą temperaturą bez większych wahań podczas roku. Stwarza to idealne warunki dla żeglarstwa przez okres 9 miesięcy (od marca do listopada). Na zachodnim wybrzeżu wieje zwykle morska bryza z NW (4°B), zaś na wybrzeżu południowym z SE (3°B). Najsilniejszy wiatr na północnym i zachodnim wybrzeżu wieje z N-NW.

Propozycja trasy 7-dniowego rejsu z Portisco

1 dzień: zaokrętowanie na jacht
2 dzień: Portisco – di Cala Volpe – Porto Cervo – Cannigione (14 Mm) 
3 dzień: Cannigione – Palau (4 Mm) 
4 dzień: Palau – Budelli – Santa Maria – Razzoli – Bonifacio (22 Mm) 
5 dzień: Bonifacio – Lavezzi – Santa Teresa (12 Mm) 
6 dzień: Santa Teresa – Porto Pollo – Palau (12 Mm) 
7 dzień: Palau – Portisco (15 Mm) 
8 dzień: wyokrętowanie z jachtu

Czartery jachtów na Sycylii

Historia Sycylii jest bogata i urozmaicona. Odcisnęły się na niej głównie fale kolejnych najazdów: Greków, którzy w 734 roku założyli Syrakuzy a także Fenicjanie, Kartaginczycy, Rzymianie, Arabowie i Normanowie. Najeźdźcy zajmując wyspę wywarli znaczący wpływ na jej kulturę. Wpływy te mieszały się często ze sobą w fascynujący sposób, tworząc takie unikatowe skarby jak na przykład średniowieczna architektura arabsko-normańska. Sycylia jest powszechnie znana z wyjątkowej przyrody, wulkanu Etna, imponującego krajobrazem wybrzeża, wielu wysp i wysepek.

Czarter jachtu z Palermo

Rozpoczynając rejs z bazy w zabytkowym Palermo, można popłynąć na wschód w kierunku Cefalu, gwarnego turystycznego kurortu, który powstał z małej malowniczej wioski rybackiej. W odległości 35 mil od wybrzeża Sycylii leży archipelag Wysp Eolskich. Jest to 7 wysp wulkanicznych, z których dwa pozostają aktywne: Stromboli i Gran Cratere na wyspie Vulcano. Wyspy te są zamieszkałe od zamierzchłych czasów i stanowiły bazy piratów i siedliska dla kolonizatorów. Chociaż nie ma tam żadnych naprawdę osłoniętych portów, to te które są stanowią wystarczające schronienie przed letnimi wiatrami, umożliwiając rekreacyjną żeglugę po archipelagu.

Czartery jachtów z Marsali

Druga baza jachtów czarterowych na Sycylii położona jest w miejscowości Marsala. Jest to malownicze miasto, założone przez Kartagińczyków, którego nazwa pochodzi z języka arabskiego (Marsal-Allah – port boga). Marsala to także marka popularnego wina produkowanego w okolicy. Stąd można popłynąć na północny zachód, gdzie w odległości 25 mil leżą Wyspy Egadi. Trzy główne to Favignana, Marettimo i Levanzo. Płynąc na południe można zwiedzić Pantelleria – wyspy pochodzenia wulkanicznego oraz jałową skalistą wysepkę Lampedusa, która ostatnio stała się popularna z powodu znakomitych warunków dla uprawiania podwodnych polowań z kuszą. Marsala jest też idealnym punktem startowym do rejsu na Maltę (120 mil) i do Tunezji.

Propozycja trasy 7-dniowego rejsu z Palermo:

1 dzień: zaokrętowanie na jacht
2 dzień: Palermo – Cefalu (32 Mm) 
3 dzień: Cefalu – Filicudi (40 Mm) 
4 dzień: Filicudi – Salina – Panarea (25 Mm) 
5 dzień: Panarea – Lipari (10 Mm) 
6 dzień: Lipari – Vulcano – Cefalu (53 Mm)
7 dzień: Cefalu – Palermo (32 Mm) 
8 dzień: wyokrętowanie z jachtu

Nazwy wiatrów wiejących na Morzu Tyrreńskim we Włoszech